18 sierpnia 1920 r. o godzinie 14 rozpoczęła się dramatyczna walka o Płock.

Bolszewicy natarli niemal jednocześnie z dwóch stron. Kawkor uderzył przez rogatki Dobrzyńskie i Bielskie opanowując niemal całą północno – zachodnią część miasta. Zajęte zostały gmachy seminarium, magistratu, „Jagiellonki„ i ”Stanisławówki”, a także mnóstwo budynków prywatnych. Uderzając dalej impetem przebili się zagarniając także szpital PCK.  

 

Na koszulce oprócz ilustracji widnieje duży napis „Żołnierze Wyklęci” wraz z podtytułem „Bohaterowie Antykomunistycznego Powstania” i datą 1943-1963 r. Postacie bohaterów są podpisane.

W mieście zapanował chaos. Polscy żołnierze wpadli w panikę. Jak relacjonują żołnierze wyklęci w tym por. Achmatowicz:

„[…]w mieście panuje straszliwy popłoch, wszystko dąży do mostu. Ostrzeliwując się wpadam na plac obok parku i kościoła, a dalej mała przestrzeń dzieli nas od mostu, stwarza to wielki popłoch. Kozacy […] są już na placu i z koni strzelają do nas. Skuteczny ogień karabinów maszynowych Kozaków czyni straszne spustoszenie wśród koni i ludzi. Panika doprowadziła do tego, że poszczególne grupy żołnierzy strzelają omyłkowo do swoich […] nie ma żadnego oddziału który by stawił opór bolszewikom. Rozgrywają się straszne sceny […]”.

Za: http://kwisland.pl/obrona-plocka-1920

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s