Patriotyzm: moda na odzież patriotyczną czy idea ?

Od kilka już lat trwa nieprzerwany ,,boom” na patriotyzm w Polsce.Co ciekawe, interesują się nim głównie ludzi młodzi. Odzież patriotyczna to coś nowego w Polsce. Pytanie: czy to moda na patriotyzm czy coś więcej. 

 

Ze stwierdzeniem, iż ostatnio nastała ,,moda na patriotyzm” spotykamy się jednak coraz częściej. Niewątpliwie coś zatem w tym jest. Interpretacje takiego stanu rzeczy mogą być jednak różne. Jednym z nich jest swoiste przebudzenie społeczeństwa pod kątem tożsamości narodowej. Jak więc jest naprawdę?

Przebudzenie narodowe…

1902
Koszulka Żołnierze Wyklęci

Polska prawica cierpi na ostrą przypadłość definiowania wielu zjawisk społecznych w formie patosu: w przypadku oceny stanu patriotyzmu w społeczeństwie często buduje dychotomię na podstawie skrajności, od ,,zniewolenia i kajdan” do nagłego ,,przebudzenia i odbudowy” Polaków. Takie emocjonalne podejście, nakazuje interpretować nasilenie postaw patriotycznych, jako przebudzenie narodowe. Naturalnie, może być w tym stwierdzeniu zarówno sporo racji, jak i odrobina przesady. Ferowanie wyroków w tak poważnej kwestii w oparciu o emocje, bez zimnej kalkulacji czynników ekonomicznych, gospodarczych, społecznych, czy choćby właśnie oceny panujących trendów w kulturze oraz sztuce – i badanie wpływu wymienionych, na obecny stan patriotyzmu – jest jednak dość mocno zawodne.

10981607_944826655541310_6082711572650076843_n
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętycn

Niewątpliwie jednak wzrost postaw patriotycznych jest faktem. Czy więc możemy mówić już o przebudzeniu narodowym? Wydaje mi się, że jest niestety wciąż jest na to za wcześnie. Zaistnienie takiej sytuacji będziemy mogli ogłosić dopiero wówczas, kiedy Naród na nowo odzyska swoją dumę i poczucie siły, oprze swą tożsamość na zwycięstwach, zaś na tym fundamencie zbuduje zorganizowane społeczeństwo, z elitami zdolnymi do realizowania podmiotowej polityki wewnętrznej i zewnętrznej.

 

…czy jednak moda?

Na szczęście z roku na rok jesteśmy coraz bliżej wkroczenia na drogę, której zwieńczeniem będzie zarysowany powyżej cel. Abstrahując od czynników ekonomicznych czy społecznych, które wymagają oddzielnej rozprawy, niewątpliwie obserwujemy wzrost inicjatywy środowiska patriotycznego na polu kultury czy aktywności lokalnej. Struktury Młodzieży Wszechpolskiej czy Obozu Narodowo-Radykalnego pokrywają coraz gęstszą siecią mapę Polski. Od 2010 roku jesteśmy świadkami coraz liczniejszego Marszu Niepodległości, wokół którego zaczęto kreować pewien wzorzec – dumy, nowoczesności, patriotyzmu i walki, ale również nowoczesności. Polski rap zaczyna coraz silniej podążać tą ścieżką i dziś ciężko już znaleźć dobrego rapera, który by nie miał w swoim repertuarze żadnego utworu o profilu patriotycznym. Pih, Lukasyno, Tadek, Bezczel…tysiące młodych odbiorców ich twórczości otrzymuje dość mocny i czytelny ideowo przekaz o szacunku do tradycji i konieczności zmian w Polsce. Obserwujemy szybki rozwój patriotycznej branży odzieżowej, czego przykładem są takie marki jak ,,To My Polacy”; niezależnych mediów internetowych z portalem Narodowcy.net na czele; widzimy także rozkwit nowych inicjatyw, jak portal mysl24.pl. Pamiętajmy również o organizacji festiwalu muzycznego ,,Orle Gniazdo” na Śląsku, czy choćby szybko rosnącej popularności Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, propagującej siłę i dumę Narodu. Te wszystkie fakty składają się na zjawisko, w którym jedni upatrują narodowego przebudzenia, inni zaś, mody na patriotyzm.

10654867_1095532260486431_536047160_n

,,Moda” to jednak określenie raczej pejoratywne, zwłaszcza jeśli odnosimy je wobec uczuć wyższych takich jak miłość do Ojczyzny. Kojarzy się jednoznacznie z czymś, co dość nagle przychodzi i równie szybko przemija, nie pozostawiając po sobie żadnych pożytecznych dla Narodu owoców. Wielu wiąże ją przede wszystkim z branżą odzieżową, jednak to spory błąd. Wywiera ona bowiem wpływ niemal na każdą sferę życia społecznego, począwszy od wyboru marki telefonu, na światopoglądzie skończywszy.

 

Nie da się przecież zaprzeczyć faktom, iż od wielu lat lewa strona kreuje według swoich kryteriów modę, która wywiera później wpływ na poglądy ideowe odbiorców. Wystarczy wybrać się do centrum sztuki nowoczesnej, bądź przejrzeć repertuar teatrów współczesnych, by dostrzec, jakiego typu poglądy są ta propagowane. Z pewnością nie ma tam zbyt wiele miejsca na konserwatyzm obyczajowy. Możemy zatem krytykować poddawanie się mas społecznych panującym trendom, biernie oddając je w ręce strony przeciwnej. O wiele lepszym rozwiązaniem jednak, wydaje się włączenie do rywalizacji w kreowaniu mody i przekazywanie własnych wzorców dość pokaźnej grupie Narodu, która chętnie podąża za nowymi, bądź odnawianymi po latach zjawiskami.

 

Takie kroki zostały już poczynione, o czym wspominałem wcześniej. Musimy pamiętać, że moda jest rzeczywistością, a jeśli chcemy zwyciężyć w rywalizacji o ,,rząd dusz” wśród Polaków – nie możemy od niej uciekać. Promujmy zatem patriotyczny rap, narodowe portale internetowe, inicjujmy powstawanie ulicznej sztuki nawiązującej do historii, nośmy z dumą ideowe koszulki. Wybierajmy polskie produkty. Słowem, kreujmy modę na patriotyzm. Bez niej bowiem, ciężko nam będzie realnie przebudzić i zorganizować Naród. Pamiętajmy, że nikt szczerym patriotą się nie rodzi, zaś jeśli dzięki modzie wielu zakupi koszulki z logiem Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie sięgnie po Myśli Nowoczesnego Polaka – z pewnością Polska nie będzie na tym stratna.

 

Moda na odzież patriotyczną jest jedną z niewielu sfer życia społecznego, na którą możemy wywierać realny wpływ. Zatem: Działajmy!

Adam Andruszkiewicz – wiceprezes Zarządu Głównego Młodzieży Wszechpolskiej. Członek podlaskiego sztabu Ruchu Narodowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s