Parę słów o Roju, Żołnierzu Wyklętym

Początek

Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim Rój, urodził się 28 stycznia 1925 roku w Zagrobach koło Łomży. Tradycje patriotyczne w rodzinie były silne, jego ojciec walczył w wojnie roku 1920. Młody Mieczysław przed wybuchem wojny zdążył ukończyć jedynie szkołę podstawową, edukację rozwijał podczas okupacji na kursach tajnego nauczania.

Ilustracja
Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”zdj. autor nieznany

Działalnością partyzancką zajął się podczas wojny jego brat Roman, Żołnierz Wyklęty służący w Narodowych Siłach Zbrojnych. Rój wykonywał dla brata różne zlecenia, formalnie jednak nie walczył.

Historia Roja

Wszystko zmieniło się w 1945. Został wtedy wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, z którego po kilku miesiącach zbiegł. Jako dezerter musiał zacząć się ukrywać, dodatkowo chciał pomścić zabitego przez Armię Czerwoną brata. Idąc jego śladem, również wstąpił do NSZ. Walczył pod dowództwem ppor. Mariana Kraśniewskiego „Burzy”. Wraz ze swoją jednostką zwalczał MO i UB aż do rozformowania oddziału w 1946 roku. Rój podjął wtedy decyzję o pozostaniu w konspiracji, wkrótce mianowano go dowódcą ochrony osobistej kpt. Zbigniewa Kuleszy „Młota”, komendanta Okręgu Warszawskiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

„Rój” z kompanami

Po uchwaleniu 22 lutego 1947 roku ustawy amnestyjnej, Dziemieszkiewicz był przeciwny wyjściu z podziemia i oddaniu się w ręce aparatu bezpieczeństwa, jak się miało potem okazać- słusznie. Po reorganizacji struktury podziemnej latem 1947 roku Rój został komendantem powiatu „Ciężki”-„Wisła” (okolice Ciechanów-Płońska-Mława) oraz dowódcą dwudziestoosobowego oddziału Żołnierzy Wyklętych. Toczył w tym czasie ciężkie walki z Milicją, Urzędem Bezpieczeństwa i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Władze komunistyczne rzuciły do zwalczania podziemia znaczne siły, w efekcie czego w czerwcu 1948 Okręg Warszawski NZW został rozbity.


Rój kontynuował walkę, była ona jednak coraz cięższa. Jego oddział był, w porównaniu do sił przeciwnika, bardzo niewielki i niedozbrojony, toteż jego jednym atutem była szybkość i manewrowość. Dziemieszkiewicz okazał się dobrym dowódcą, który potrafił wykorzystać wspomniane atuty do maksimum. Jako dowódca patrolu Pogotowia Akcji Specjalnej, formacji specjalizujące się w walce z oddziałami MO, UB i KBW, współpracował blisko z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Mocno dawał się we znaki władzom komunistycznym, które w końcu zdecydowały się sięgnąć po zdecydowane środki. Oddział Roja został najpierw zinfiltrowany przez oficera/ów UB, następnie zaś, w kwietniu 1951 roku, rozpoczęła się obława.

Dziemieszkiewicz, kadr z filmu „Historia Roja”

Schwytana w pułapkę przez ok. 300 żołnierzy (głównie z 1 Brygady KBW), jednostka Dziemieszkiewicza została rozbita, ona sam zaś poległ w nocy z 13 na 14 kwietnia.

Film o Roju

Koszulka patriotyczna St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój
Koszulka „Rój” Red is Bad

Dnia 4 marca 2016 roku swoją premierę miał film historyczny poświęcony starszemu sierżantowi Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi. Choć jego produkcja trwała aż sześć lat, film w końcu ujrzał światło dzienne. To jeden z najjaskrawszych dowodów na to, że temat Żołnierzy Wyklętych i opozycji antykomunistycznej przestaje być czymś zapomnianym. Pomimo starań komunistycznej propagandy pamięć o nich przetrwała. Jej wyrazem są coraz liczniejsze opracowania, komiksy, powieści oraz koszulka Rój, będąca w naszej ofercie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s